WIELCY PISARZE W RUMUNII

Organizatorem jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Rumuńskich – Oddział Prahova. Kuratorem wystawy i dyrektorem festiwalu jest Nicolae Ionita, niestrudzony propagator kultury rumuńskiej w świecie. Artyści z całego świata przesłali prace, których tematem są twórcy światowej literatury, w tym również przedstawiciele literatury rumuńskiej (Mircea Eliade, Eugene Ionesco i Tristan Tzara).

Gościem specjalnym przyszłej wystawy jest nasz nauczyciel – Pan Zbigniew Kołaczek, który otrzymał w czerwcu Grand Prix w międzynarodowym konkursie na portret i karykaturę (International Exhibition of Portraits and Caricatures ,,Ion Luca Caragiale"). Wtedy tematem konkursu był rumuński dramaturg, nowelista, poeta i dziennikarz Ion Luca Caragiale (1852-1912), uznawany za najwybitniejszego w literaturze rumuńskiej twórcę komedii obyczajowych. Wystawa była prezentowana w mieście Ploiesti.

Na przyszłej wystawie zostanie zaprezentowanych 25 prac Zbigniewa Kołaczka. Obok portretów pisarzy z całego świata (William Shakespeare, Dante Alighieri, Marcel Proust, Jules Verne) znalazły się podobizny przedstawicieli literatury polskiej: Jana Długosza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Bolesława Leśmiana i księdza Jana Twardowskiego. Jest też portret tureckiego poety Nazima Hikmeta mającego polskie korzenie. Oryginały prac pochodzą ze zbiorów zagranicznych i krajowych (BWA Galeria Zamojska w Zamościu).