WOREK Z NAGRODAMI DLA MŁODYCH PLASTYKÓW

Prace wpływające na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej „Color Art” oceniane są w  kategoriach MALARSTWO, GRAFIKA i FOTO w trzech grupach wiekowych. Prace ocenia i nagrody przyznaje profesjonalne jury powołane przez Goleniowski Dom Kultury. Trzem najlepszym pracom w poszczególnych kategoriach wypowiedzi artystycznej jury przyznaje tytuły laureatów oraz wyróżnionych. W tegorocznej edycji Festiwalu składowi jury przewodniczył Leszek Żebrowski – profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych Gdańsku na wydziale projektowania graficznego, laureat ponad 30 nagród na festiwalach krajowych oraz międzynarodowych.
Co roku na Festiwal zapraszanych jest od 50 do 70 laureatów z kraju i zagranicy, którzy gościnnie przebywają   w Goleniowie od 4 do 6 dni, uczestniczą oni w uroczystym otwarciu wystawy połączonym z wręczeniem nagród, ulicznym zdarzeniu malarskim - akcji „Malowanie świata”, a także zorganizowanej przez Goleniowski Dom Kultury wycieczce i festynie. Cały koszt pobytu uczestników w Goleniowie pokrywa organizator - Goleniowski Dom Kultury. Po zakończeniu Festiwalu prace przekazywane są na cele charytatywne. Zebrane pieniądze z aukcji zasiliły już m. in. konta Goleniowskiej Fundacji „Pomoc Służbie Zdrowia” oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Część prac przekazywana jest corocznie do szpitala w Goleniowie i eksponowana oddziale dziecięcym. Prace pofestiwalowe można również spotkać w wielu instytucjach goleniowskich. Wystawa pofestiwalowa, po obejrzeniu jej przez mieszkańców Goleniowa, jest eksponowana w wielu miastach naszego rejonu oraz w Niemczech. Na dotychczasowe edycje napłynęło łącznie ponad 50400 prac z 40 krajów świata (m. in. z Łotwy, Rumunii, Mołdawii, Szwecji, Macedonii, Jugosławii, Węgier, Bułgarii, Litwy, Belgii, Słowacji, Azerbejdżanu, Ugandy, Niemiec, Libanu, Indonezji, Ukrainy, Antyli Holenderskich, Kuwejtu, Słowenii, Seszeli, Portugalii, Serbii, Czarnogóry, Uzbekistanu, Meksyku, Maroka, Kazachstanu, Cypru, Mauritius, Indii, Iranu, Rosji, Izraela, Czech, Tunezji, Malty, Jamajki, Jordanii, Paragwaju, Białorusi, Polski).
W II grupie – od 10 do 12 lat
I miejsce – nagrodę w wysokości 600 zł – zdobyła Roksana Chudon "Polski folklor", MłDK Żyrardów
W III grupie – od 13 do 15 lat
I miejsce – nagrodę w wysokości 600 zł –  otrzymała Oliwia Łapińska „Zespół ludowy”, MłDK Żyrardów

Oliwia Łapińska „Zespół ludowy”, MłDK Żyrardów – NAGRODA - n. Bożena Liszewska

Roksana Chudon "Polski folklor" MłDK  Żyrardów NAGRODA -  n. Bożena Liszewska

Kulminacyjnym punktem obchodów Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pięknej „Color Art”,a jednocześnie jedną z jego największych atrakcji była akcja „Malowanie Świata”. Udział w akcji wzięli zarówno uczestnicy Festiwalu, jak i mieszkańcy Goleniowa.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „CZŁOWIEK W RUCHU"
Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach zaprosił dzieci i młodzież do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „CZŁOWIEK W RUCHU". Od autorów prac plastycznych oczekiwano: jak najwięcej radości, żywiołowości i wyobraźni, prezentacji własnego świata barw i form plastycznych, zaskakujących i nowych rozwiązań, oraz operowanie skrótem myślowym. Jurorzy mieli nie lada problem z wyłonieniem najlepszych prac, ponieważ młodzi artyści bardzo poważnie podeszli do tematu. Ich dokonania oceniali wybitni artyści plastycy. Zaprezentowane przez bardzo młodych twórców obrazy zachwyciły jury poziomem i dojrzałością. Na konkurs wpłynęło 987 prac z 85 placówek oświatowych i kulturalnych z całej Polski. Wśród nagrodzonych znalazł się Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie.  Roksana Chudon pracująca pod kierunkiem pani Bożeny Liszewskiej zdobyła II miejsce.

II miejsce - Roksana Chudon, Mł.D.K. Żyrardów

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „ CUDZOZIEMCY W POLSCE- ROŻNORODNOŚC WZBOGACA" WARSZAWA
Konkurs organizowany  był przez International Organization for Migration / Międzynarodową Organizację do spraw Migracji/ w ramach projektu „Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowej Społeczności"
Celem konkursu było rozbudzenie ciekawości i otwartości wobec innych kultur, poznanie przez dzieci                  i młodzież, problematyki dialogu pomiędzy przedstawicielami różnych kultur, możliwość zaprezentowania        w pracy plastycznej własnego spojrzenia na kwestie wielokulturowości i migracji we współczesnym społeczeństwie polskim. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Kultury      i Nauki w Warszawie .I miejsce i nagrodę w postaci sprzętu elektronicznego ( laptop ) otrzymała Roksana Chudon.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY KOLOROWY ŚWIAT, MALOWANY ŚWIAT
Około dwóch tysięcy prac wpłynęło do Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie w ramach tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Kolorowy świat, malowany świat". Ciężko napracowali się zwłaszcza listonosze z pobliskiego urzędu pocztowego w Łęgowie, dostarczający nam w ostatnich dniach trwania konkursu sterty ogromnych kopert z całej Polski i z zagranicy.

Przed bardzo trudnym zadaniem stanęła komisja konkursowa oceniająca nadesłane obrazki. - Otrzymaliśmy mnóstwo przepięknych, bardzo ciekawych prac, wykonanych w najrozmaitszych technikach. Już na etapie wstępnej selekcji było niezmiernie trudno wybrać spośród nich prace do dalszej oceny - dodaje Agnieszka Michalczyk, z pracowni plastycznej OKSiR, jurorka konkursu. Ostatecznie jury wybrało laureatów trzech pierwszych miejsc i przyznało dziewięć wyróżnień.
Pierwsze miejsce zajęła Roksana Chudon z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.
Drugie miejsce przyznano Paulinie Lewandowskiej z Młodzieżowego Dom Kultury w Płocku. Trzecią lokatę zajęła Milena Maciejewska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie.

Nagrodzona praca Roksany Chudon