Bajki Krasickiego w ilustracjach Zbigniewa KoŁaczka

Zakończył się w ten sposób, trwający cztery lata cykl wydawniczy, który zaowocował publikacją wszystkich bajek Krasickiego, z których każda została zilustrowana. Projekt został zrealizowany przez Oranżerię Kultury oraz Stowarzyszenia Kobiet "Miej Marzenia", przy wsparciu m.in. Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Uroczystość poprowadziła Prezes Stowarzyszenia Kobiet "Miej Marzenia" i Dyrektor Oranżerii Kultury Anna Puszcz, która przypomniała genezę tego niezwykłego projektu wydawniczego. Powitała także i przedstawiła zebranym 6 spośród 13 ilustratorów, którzy swoją obecnością uświetnili wydarzenie. To: Piotr Fąfrowicz, Artur Gołębiowski, Daniel de Latour, Mikolaj Kamler, Adam Pękalski i … Zbigniew Kołaczek – nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury i ZS1 "Elektryk" w Żyrardowie. Ten ostatni wykonał portret biskupa Krasickiego, który znalazł się na okładce książki oraz na wszystkich materiałach promocyjnych.  

Ilustratorzy zostali obdarowani autorskimi egzemplarzami wydawnictwa, karnetami z ilustracjami oraz kuflami z portretem Ignacego Krasickiego. W ich imieniu podziękował Zbigniew Kołaczek opowiadając o pracy nad ilustracjami do bajek, sposobach, w jaki powstawały i co inspirowało Artystów przy ich tworzeniu. Podkreślił różnorodność ilustratorskich stylów, w jakich prace zostały wykonane.

Na wystawie zgromadzono 61 oryginalnych prac oraz wielkoformatowe plansze łączące obraz z tekstem, dzięki którym można przyjrzeć się ilustracjom w każdym szczególe. Wielu ilustratorów na co dzień zajmuje się również rysunkiem satyrycznym. Humor i sarkazm cechował wiele z prezentowanych prac. Dzięki obecności artystów części z prezentowanych prac, można także było uzyskać ich autografy na egzemplarzach książek i porozmawiać o powstawaniu ilustracji.

Pozostali ilustratorzy biorący udział w projekcie to: Tomasz Broda, Robert Czajka, Ignacy Czwartos, Jarosław Gach, Wojciech Kołyszko, Marcin Minor, Roch Urbaniak.

Fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Zbigniewa Kołaczka i facebooka Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.