Jakub WacŁawek NAgrodzony w lublinie

Organizatorami konkursu byli : Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Lublinie. Celem konkursu było przybliżenie młodzieży twórczości Józefa Czechowicza i poetów Polski Niepodległej, inspirowanie poszukiwań repertuarowych i głębszej refleksji nad tekstem literackim oraz kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów.

W środę 14 marca 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie młodzi recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej wzięli udział w eliminacjach XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Mogli również uczestniczyć w warsztatach pod okiem p. Dariusza Figury, Prezesa Fundacji Teatrikon. W czwartek 15 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez aktorkę teatralną, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie panią Irenę Jun, która swym kunsztem słowa, ciepłem i profesjonalizmem zdobyła serca młodych recytatorów w tym Kuby. Podczas warsztatów nie szczędziła miłych słów pod jego adresem podkreślając poprawność wymowy, prawdziwość i bardzo dobre przygotowanie do konkursu. Wyróżniła Jakuba i na jego przykładzie dawała wskazówki pozostałym uczestnikom konkursu.

Komisja wystąpiła w składzie:

Irena Jun (przewodnicząca) - mistrzyni słowa, aktorka teatralna, reżyserka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie,

Barbara Michałowska-Rozhin - aktorka, logopeda, mistrz kultury żywego słowa,

Mateusz Nowak - aktor-monodramista, recytator, instruktor kultury żywego słowa

Łukasz Jemioła - piosenkarz, gitarzysta i instruktor.

Jakub Wacławek powiedział :

"Wyjazd do Lublina na długo zapadnie w mojej pamięci, przede wszystkim za sprawą wspaniałych ludzi, których miałem okazję tam poznać - poczynając od uzdolnionych uczestników konkursu, na niezwykłej osobie pani Ireny Jun skończywszy. Możliwość oglądania ich na scenie, słuchania interpretacji wierszy, a później zwykłej rozmowy, była czymś niesamowitym. Najważniejszą nauką, jaką wyniosłem z tych spotkań, jest fakt, że to nie fikcja, ubarwiona, przekoloryzowana, a właśnie prawda i naturalność mogą być najbardziej intrygujące. Szczególnie w świecie sztuki scenicznej. Jestem niezmiernie wdzięczny pani Ewie Szklarskiej za przygotowanie do konkursu, a moim nowym znajomym przesyłam serdeczne pozdrowienia oraz równie gorące podziękowania - właśnie za tę naukę."